airplane
cloud1 cloud2 cloud3 cloud4 cloud5 cloud6 cloud7

Obchody diecezjalne i centralne ŚDM

ŚDM odbywają się co roku w Niedzielę Palmową we wszystkich diecezjach w wymiarze lokalnym, a co dwa lub trzy lata mają miejsce wielkie spotkania międzynarodowe. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był Jan Paweł II. Pierwsze dwa spotkania „na próbę” które nie były jeszcze oficjalnie Światowymi Dniami Młodzieży odbyły się

  1. 22 kwietnia 1984(Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego), kiedy miał miejsce Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia.
  2. 31 marca 1985(niedziela Palmowa) z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży

Pierwsze oficjalne spotkanie miało miejsce 23 marca 1986 w wymiarze diecezjalnym. Natomiast rok później  11 kwietnia odbyło się mierwsze międzynarodowe spotkanie w Buenos Aires w Argentynie.

Każdy ŚDM w wymiarze międzynarodowy składa się z dwóch części

  1. Dni w Diecezji;
  2. Wydarzenia Centralne;

DNI W DIECEZJI

Polegają na goszczeniu pielgrzymów ze wszystkich stron w wybranej diecezji w kraju, w którym odbywają się Światowe Dni Młodzieży. Uczestnicy mieszkają wówczas u chętnych rodzin.

Ich struktura zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji; jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów.

WYDARZENIA CENTRALNE

Mają miejsce pod przewodnictwem Ojca Świętego. Przez kilka dni zgromadzona młodzież przysłuchuje się katechezom na konkretne tematy, głoszonych przez biskupów z ich rodzinnego kraju. Każdej katechezie towarzyszy dyskusja oraz Eucharystia. Jest też czas na zwiedzania miasta i inne atrakcje turystyczne, m.in. koncerty.

Jednak najważniejszymi elementami ŚDM są Msze Święte, po których następują modlitwy pod przewodnictwem Papieża: powitanie, Droga Krzyżowa, czuwanie oraz Eucharystia na zakończenie. Właśnie podczas takiej Mszy odbywającej się w Rio de Janeiro w Brazylii, 28 lipca 2013 roku, papież Franciszek ogłosił, że kolejna edycja ŚDM  odbędzie się w Krakowie latem 2016 roku.

Czas, który młodzież spędza w głównym mieście organizacyjnym jest dokładnie zaplanowany.

PONIEDZIAŁEK – przyjazd w wyznaczone miejsce

WTOREK – ceremonia otwarcia

ŚRODA, CZWARTEK, PIĄTEK – katechezy, festiwal młodych

SOBOTA – pielgrzymka na miejsca czuwania, wieczorne spotkanie z Papieżem

Niedziela – uroczysta Msza św. Kończąca ŚDM

Wydarzeniom centralnym towarzyszą specjalne strefy spotkań, zwane Strefą Pojednania(spowiedzi oraz adoracji) oraz Expo-vocation (miejsce targów powołaniowych).

 

Światowe Dni Młodzieży są okazją do zamanifestowania żywej wiary poprzez śpiew, taniec i inne przejawy radości. Co więcej spotkania pozwalają również na dzielenie się wiarą i Ewangelią ze światem oraz ukazywanie Kościoła jako silnego i atrakcyjnego w tych trudnych dla młodych czasach. ŚDM są jednak potrzebne nie tylko młodym, ale także Kościołowi – realizującemu swe posłannictwo w świecie i sprawdzającemu coraz to nowe sposoby dotarcia do nowego pokolenia, które będzie go tworzyło w przyszłości.

 

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *